Zábava v štádiách dospievania

Pod pojmom zábava si každý človek predstaví niečo iné. Pozrieme sa na to, čo slovko zábava predstavuje pre dané obdobia človeka.

Zábava do troch rokov života

Ako malé dieťa sa začíname hrať s hračkami. Hračky nám dávajú pocit sebarealizácie. Pri hraní sa učíme jemnej motorike malých ručičiek, skúmame rôzne tvary predmetom, vkladáme rôzne vkladačky a staviame stavebnice z kociek. Rozvíjame svoje zručnosti a schopnosti, ako uchopiť a držať hračku a ako sa s danou hračkou hrá. S autíčkom môže malý chlapček šoférovať. S bábikou môže malé dievčatko sa hrať na mamičku. Autíčka a bábiky k rastu dieťaťa patria. Učia ich byť múdrejšími a zodpovednejšími. S hračkami nadväzujú kontakt a myslia si, že hračky sú skutočné. Majú svoju fantáziu, ktorú realizujú práve pomocou hračiek.

zábava

Zábava v materských školách

Ak vaše dieťa chodí do materskej školy, učí sa hrať s hračkami už trošku viac. Začína sa učiť bicyklovať alebo odrážadlovať. To je prvý náznak pochopenia, na čo daná hračka naozaj slúži. V materskej škole sa učí s inými deťmi spolupracovať a rado nadväzuje kontakty. V materskej škole sa taktiež učí ako má držať lyžičku, vidličku, ale aj nožík. Učí sa jesť príborom. Najprv to vyzerá ako taká babranie a hranie sa s jedlom, no časom a veľmi rýchlo sa to dieťatko naučí.

Základné školy a hry

Dieťa, ktoré navštevuje základnú školu už skôr preferuje hry a zábavu na počítači. Na počítači si vytvára svoj virtuálny svet, ktorému je niekedy až tak naklonené, že sa nevie vrátiť späť do reality. Navyše naňho tlačia a naliehajú aj iní spolužiaci, ktorí doma hrajú všelijaké počítačové hry, aby sa ich hralo aj vaše dieťa. Samozrejme čas strávený vaším dieťaťom na počítači môžete obmedzovať a ak je neposlušné, aj úplne zakázať. Určujete to vy, lebo vy ste jeho rodič, vy ste za neho zodpovední v celom rozsahu.

Zábava v teenagerskom veku

Staršie školopovinné deti veľakrát preferujú na zabavenie sa rôzne diskotéky, kluby alebo puby. Sú ovplyvňovaní ostatnými deťmi v ich veku. Môžu patriť do skupiny zlých detí a naučia sa zlým návykom. Veľakrát ešte nevedia, čo pravá zábava znamená. Na diskotékach sa pijú alkohol, fajčia cigarety a snažia sa opakovať tieto veci po ich kamarátoch v skupine. Nie je to dobré. Mali by sme tieto deti učiť, čo im môže hroziť a čoho by sa mali zrieknuť.

deti sa zabávajú

Dospelosť a zábava

Keď sa staneme rodičmi, už čas na zábavu akosi nie je. Strácame chuť chodiť po diskotékach, radšej trávime čas s rodinou. Ako zábavu považujeme hranie sa s deťmi na detských ihriskách, alebo ideme do kaviarne, či reštaurácie. Aj to je forma zábavy. Už si uvedomujeme, čo pre nás slovko zábava naozaj znamená.